PlantPAx je moderní DCS systém, u kterého se potvrzuje, že použití koncepce otevřeného řešení (architektury) bylo zcela správné rozhodnutí. Mimochodem v době svého uvedení na trh, bylo toto řešení trochu revoluční a svým způsobem převratné. Myšlenka standardizace hardware pomocí technologie Logix předčila všechna očekávání zejména u koncových zákazníků, protože dovolila zúžit portfolio náhradních dílů a dramaticky snížila celkové náklady v technologických provozech. Obdobná idea standardizace proběhla i v software a jeho vývojovém prostředí. Díky stejnému vývojovému prostředí se mohou vývojový pracovníci lépe soustředit na řešení úloh a nemusí se zdržovat přechodem z jedné platformy na druhou. Školení programátorů a pracovníků údržby přináší efektivitu do té doby nevídanou. Vývojoví pracovníci z různých technologických provozů se mohou navzájem podělit o své programátorské zkušenosti, protože všichni zúčastnění využívají výhod filozofie Integrované Architektury. Synergetický efekt, vzniklý použitím hardware na bázi Logix, vývojového prostředí Studio 5000 Logix Designer a vývojových pracovníků, tak pomáhá zvládnout ty nejnáročnější požadavky na moderní továrnu v 21. století.
Mnoho dnešních uživatelů PlantPAx však považují tento systém už za něco více než jen DCS a tak mu dodávají celou řadu neoficiálních přívlastků jako například Smart DCS apod. Jedním z důvodů tohoto úspěchu je nepochybně použití protokolu Ethernet/IP. V roce 2020 byl tento protokol nejrozšířenějším průmyslovým protokolem v sítích Ethernet. Jedním ze základních kamenů PlantPAx je procesní knihovna. Jedná se soubor procesních instrukcí a k nim odpovídajícím grafickým objektům ve vizualizaci, a to vše je doplněno dokonalou dokumentací a popisem. Vývojoví pracovníci velmi často popisují tuto knihovnu jako dokonalou harmonií mezi aplikačním kódem a jeho grafickou implementací. Kromě procesních objektů jsou zde i objekty diagnostiky systémových prvků včetně například samotných procesorů. Firma Rockwell Automation posunula toto řešení ještě na vyšší úroveň, když v roce 2020 představila procesory s optimalizovaným procesním firmwarem. Tyto procesory zpracovávají speciální procesní instrukce výrazně vyšší rychlostí. Díky těmto procesorům je pak možné významně zkrátit reakční smyčku v technologickém procesu.
Podívejme se nyní co přináší nejnovější PlantPAx verze 5.1
PlantPax prodělává od počátku své existence před 14 lety neustálou evoluci a vývoj. I nadále si však zachovává neuvěřitelnou přívětivost, se kterou se můžete potkat již na počátku definice projektu při použití návrhového software Integrated Architecture Builder, který je zdarma.
Videa:
Dokumentace: