Modernizace řídicích systémů Micro850® a Micro870®

micro1Řídicí systémy Micro850® a Micro870® prošly zásadní modernizací. Počet vstupů/výstupů, rozměry a vzhled zůstaly stejné. Přibyly ale navíc možnosti šifrování projektů a rozšíření komunikace o protokol DF1. U verze Micro870® přibyla navíc podpora protokolu DNP3. Rychlost nahrávání a stahování projektů se pak v porovnání s předchozími verzemi zvýšila až o 40%. Nejdůležitější inovací je vylepšená komunikace EtherNet/IP Class 1. Pro konfiguraci všech nových funkcí je potřeba mít nainstalovanou v současnosti nejnovější verzi Connected Components Workbench v.21.

Podpora komunikačního protokolu DF1 byla k dispozici již u předchozích modelů, nyní je ale rozšířena o módy DF1 half-duplex master, DF1 half-duplex slave a DF1 radio modem. Přes sériový port tak nyní nabízí například možnost nastavit jednosměrnou komunikaci (half-duplex), pokud hlavní jednotka neumožní komunikaci vzájemnou, jako tomu bylo v případě předem užívaného full-duplex módu.

Protokol DNP3 jsme zase mohli potkat již u kontroléru MicroLogixTM 1400, nyní je zahrnut i v nové verzi řídicího systému Micro870®. Oproti běžným RTU protokolům jako např. Modbus je DNP3 více komplexnější a umožňuje například automatické logování událostí při výpadcích komunikace. Tento protokol je kromě sériové linky možné provozovat i přes Ethernet.

Jak již bylo nastíněno, zásadním milníkem je možnost komunikace po EtherNet/IP Class 1. To nám umožňuje připojit přes síťové prvky s využitím klasických RJ-45 kabelů až 8 zařízení a ty následně řídit metodou implicit messaging, jež oproti metodě explicit messaging, která je založena na metodě požadavek/odpověď, umožňuje reakci v řádech milisekund, neboť funguje na principu přenosu dat I/O a odpadá tak nutnost čekat na odpověď. Kromě servopohonů Kinetix 5100 a frekvenčních měničů PowerFlex 52x, je nyní možné připojit vzdálené vstupy a výstupy pomocí modulů Point I/O (produktová řada 1734) a tak zásadně rozšířit nejen celkový počet I/O, ale také spektrum aplikací, ve které může být řídicí systém nasazen k automatizaci průmyslových celků.

  

micro2

 

 

Micro850® se ve starším i novějším provedení nabízí s 24 nebo 48 vstupy/výstupy, k napájení vyžaduje 24 V stejnosměrného napětí, resp. 110/220 V napětí střídavého. Na výstupu můžete vybírat mezi source/sink 24 V DC, případně zvolit variantu s relé výstupy. Micro870® nabízí stejné možnosti napájení, na výstupu chybí možnost zvolit tranzistorový typ sink, navíc se nabízí pouze s 24 vstupy/výstupy. Zde ale může být jejich počet navýšen až na 304 díky rozšíření až o 8 rozšiřujících modulů. Kontrolér Micro850® může být rozšířen jen na celkových 192 I/O (4 rozšiřující moduly).

V katalogu najdete nové přístroje pod zkratkou 2080-Lx0E. Micro850® je označováno jako L50E, Micro870® naleznete jako L70E. Pod písmenem E se skrývá zkratka Ethernet, aby bylo na první pohled jasné, že kontrolér tuto funkci umožňuje. Kompletní význam katalogové čísla můžete vyčíst z obrázku níže.

 

micro3

 

 

 

Zkraťte čas konfigurace a programování pomocí těchto užitečných výukových videí